Minione dziesięciolecie to bardzo dobry czas dla rozwoju technologii płyty papierowej. Materiał, który na początku dekady stanowił zdecydowaną niszę dziś przechodzi rozkwit, znajdując zastosowanie w nowych mniej lub bardziej oczywistych formach. Doskonale prezentuje to standardowa tekturowa formatka, która sprawdza się przy zabezpieczaniu produktu, ale i jako podstawa dla większego projektu. Wiele możliwości działa na korzyść, może jednak wprowadzać poczucie dezorientacji. Postaram się więc w możliwie prosty sposób omówić proces projektowy i jego najbardziej istotne cechy, a także przedstawić metodę doboru materiału .
Początek- od czego zacząć.
Rozpoczynając nowy projekt musimy założyć, że prawie na każdy problem znajdzie się rozwiązanie. Stwierdzenie może przesadzone lub zwyczajnie naiwne, mimo to jego utrwalenie pozwala na zachowanie spokoju w sytuacji kryzysowej. Planowanie jest trudne a metoda zabezpieczenia, którą wstępnie uznamy za najlepszą może okazać się niepraktyczna. Porażki mimo to nie możemy traktować negatywnie, krok w tył jest częścią procesu i prowadzi do skutecznego rozwiązania, dlatego nie rezygnuj przedwcześnie.
Branża opakowaniowa skupia na sobie zainteresowanie szerokiej części przemysłu czego następstwem jest różnorodność zabezpieczanych materiałów i metod działania, którymi musimy się posługiwać. Dodatkowo powszechniejący kierunek automatyzacji pojawia się w kontrze i nie ułatwia pracy projektanta stojącego często w rozkroku pomiędzy standaryzacją a nieszablonowym rozwiązaniem problemu.
Dostrzegam jednak pewien banalny klucz, czyli umiejętne ważenie obydwu kwestii i traktowanie jako bardzo skuteczny kompromis. Upraszczając- pozwalamy sobie na sporą kreatywność, mając z tyłu głowy kwestie praktyczne i ekonomiczne. Osobiście w trakcie pracy lubię wracać do starszych projektów i poddawać je analizie, która weryfikuje czy przetestowany pomysł nadaje się do adaptacji w nowym projekcie. Rozwiązanie tego typu znacząco upraszcza i przyspiesza proces projektowy, rzuca świeże spojrzenie na wcześniejsze pomysły a czasami prowadzi do nowych rozwiązań.
Przykład realizacji projektu opakowania.
Dobrym przykładem zabezpieczenia produktu płytą papierową, który realizowaliśmy i który stosuje się do większości wspomnianych sugestii jest projekt opakowania przyczepki samochodowej realizowany kilka lat temu. Celem do spełnienia było w tym wypadku skuteczne zastąpienie palety drewnianej, paletą papierową z jednoczesnym zachowaniem pozycji pionowej produktu. Głównymi trudnościami, które należało pokonać były: waga produktu, wymagane specyficzne ułożenie na palecie papierowej, łatwość produkcji i pakowania, stabilność a także wytrzymałość w czasie wielokrotnego przeładunku.
Rozwiązanie początkowo wydawało się bardzo odległe, konieczna była również dwukrotna zmiana założenia i rozpoczęcie projektu od nowa, by ostatecznie odnieść pożądany sukces. Projektant wykorzystał w realizacji maksymalnie uproszczoną formę wykonaną z jednego kawałka materiału opartą o znane metody nacinania i składania płyty papierowej. Element dopełniający stanowiły boczne burty i stopki papierowe wykonane ze wspólnej części. Dodatkową zaletą wynikającą z projektu konstrukcji jest łatwość składania i pakowania bez konieczności sklejania na poziomie klienta.
Celem potwierdzenia skuteczności opakowania wykonaliśmy test podlagający na wysyłce produktu do producenta z założeniem 4 przeładunków i powrotem do miejsca początkowego. Dzięki temu bądź co bądź prostemu badaniu udało się pozyskać bardzo wiele informacji dotyczących transportu, a także wniosków odnoszących się do wytrzymałości opakowania. Testowanie właściwości ochronnych to istotna i przydatna część pracy projektowej. Pozwala skutecznie ocenić trwałość zabezpieczenia i wyeliminować mniej funkcjonalne części projektu.
Sprawdzanie i testowanie produktu pozwala również na zmniejszenie marginesu błędu, a co za tym idzie dostarczenie klimatowi możliwie najlepszego opakowania. Omawiany przykład zaliczyłbym do grupy projektów bardzo specyficznych i rzadziej występujących, prezentuje on jednak doskonale różnorodność i specyfikę zleceń projektowych.
Materiał- jak dobierać i na co zwracać uwagę.
Odpowiednie dostosowanie parametrów materiału zabezpieczającego bardzo często odpowiada za większą część sukcesu opakowania. Głównie dlatego, że to właśnie on ma pochłonąć energię powstałą w wyniku zdarzenia. Istotne jest też aby odpowiednio reagował na uszkodzenia mogące powstać w wyniku uszkodzeń zewnętrznych, takich jak cięcie czy przebicie. Ostatecznie należy brać również pod uwagę warunki atmosferyczne, które mogą wpłynąć na trwałość lub zwyczajnie obniżyć odporność na stłuczenia. Powinno się więc bardzo rozważnie podchodzić do tego, jakie parametry płyty z plastra miodu użyjemy, uwzględniając wielkość komórki rdzenia, jego grubość a także rodzaj papieru wierzchniego.
Są to części składowe, które przy różnych kombinacjach potrafią działać zupełnie inaczej. Przykładowo użycie większego rozmiaru komórki rdzenia nie będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli opakowujemy duży, ciężki przedmiot za to przy mniejszym, lżejszym produkcie zadziała jak poduszka i zamortyzuje upadek. Podobnie należy podchodzić do gramatury używanego papieru czy wspomnianej grubości płyty papierowej. Czynników wpływających na skuteczność materiałów i zestawień, które możemy użyć jest dużo, dlatego w czasie doboru zachowujemy rozważność, starając się dobierać płytę dostosowaną do zabezpieczanego produktu.
Jakie możliwości daje nam płyta papierowa.
Jedną z mocnych stron materiału typu płyta plaster miodu jest możliwość skutecznego przetworzenia jej w procesie recyklingu. Warto wspomnieć również o niskiej wadze a w przypadku odpowiedniego doboru parametrów dużej wytrzymałości na nacisk. Materiał daje nam wiele technik zastosowania, płytę papierową możemy nacinać, zginać, tłoczyć, wycinać w nieregularne kształty itd. Najskuteczniejszą metodą na opracowanie opakowania jest łączenie technik, musimy przy tym pamiętać, że może to jednocześnie doprowadzić do wzrostu kosztów, dlatego należy zachować rozwagę i podejść do tematu umiejętnie. Wspominane możliwości pozwalają nam na wyjście z najprostszej formy płyty, czyli standardowej formatki i stworzyć projekt nieco bardziej skomplikowany, np. opakowanie tłoczone lub pudełko.
Zastosowanie, gdzie najlepiej sprawdzi się plaster miodu.
Do niedawna płyta papierowa pojawiała się głównie jako wypełniacz przestrzeni w opakowaniach tekturowych wpasowując się bezpośrednio w miejsce formatek styropianowych. Produkt z biegiem lat zyskał na popularności i znalazł zastosowanie również w innych formach. Firmy poszukujące substytutu dla używanych obecnie wkładek syntetycznych, decydują się na wypraski z płyty papierowej, które stanowią doskonałą alternatywę.
Agencje reklamowe szukające niebanalnych rozwiązań promocyjnych dla prowadzonych kampanii adaptują papierowy plaster miodu do przestrzeni handlowych. Podobnie z branżami prowadzącymi sprzedaż wysyłkową, gdzie wytrzymałość i łatwość pakowania odgrywa bardzo ważną rolę. Wymienione przykłady stanowią niewielki odsetek możliwości, pokazują jednak doskonale że płyta papierowa powszechnieje zyskując coraz więcej zwolenników w różnych mniej lub bardziej oczywistych branżach.