Kto powiedział, że dbałość o środowisko musi być kłopotliwa? Choć wielu osobom wydaje się inaczej, życie w zgodzie z zasadami ekologii wcale nie musi spędzać nam snu z powiek!
Przedstawiamy 6 codziennych nawyków, które bez żadnych kosztów czy zbędnego wysiłku, pozwolą nam na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
1) Zmniejszaj objętość odpadów poprzez ich zgniatanie.
Dlaczego? Korzyści jest wiele. Niższe koszty recyklingu czy odbioru odpadów. Mniejsza ilość kursów śmieciarki, a dzięki temu czystsze powietrze i w dalszej perspektywie lepszy stan dróg. Zmniejszanie objętości odpadów to również ogromna wygoda dla domowników, bo przecież mniejsza objętość śmieci, to więcej miejsca w koszu i mniej wycieczek do śmietnika! 🙂
2) Segreguj odpady.
Choć wiele osób nie wierzy w ideę segregowania śmieci, jej zalety są niewątpliwie ogromne.
- Recykling oszczędza energię i pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Odnawianie surowców wymaga mniejszej ilości energii niż wyprodukowanie ich od początku, a co za tym idzie koszty produkcji również się zmniejszają, a do atmosfery przedostaje się mniejsza ilość węgla.
- Segregacja odpadów zmniejsza ilość wysypisk śmieci, bo ilość śmieci składowanych w ten sposób dzięki recyklingowi jest po prostu mniejsza.
- Dzięki recyklingowi chronimy tereny zielone i zamieszkujące je zwierzęta. W jaki sposób? Recykling papieru = mniejsze wycinanie drzew, które jak wiadomo są domem dla wielu gatunków zwierząt.
3) Używaj jednej dozy mydła i ogranicz ilość używanych ręczników papierowych.
Niestety nadal większość mydeł w płynie sprzedawanych jest w plastikowych opakowaniach, co oczywiście wpływa na ilość używanego plastiku. Zmniejszenie więc ilości używanego mydła (większość środków pieni się tak dobrze, że jedna doza naprawdę wystarczy, by skrupulatnie umyć dłonie :)) pozwoli na zmniejszenie ilości zużywanego tworzywa.
Czy wiedzieliście również, że duża część dostępnych na rynku mydeł zawiera mikroplastiki? Mikroplastik jest niczym innym, jak drobno zmielonym plastikiem, który dostaje się w dużych ilościach do ścieków, ponieważ jest zmywalny. Niestety w przypadku nieefektywnych systemów oczyszczania ścieków (lub w przypadku ich braku), mikroplastiki z łatwością przedostają się do ekosystemów wodnych (i morskich), gdzie powodują zagrożenie dla roślin i zwierząt.
Ręczniki papierowe natomiast, choć często produkowane np. z makulatury, nadal wymagają niestety wycinki drzew i zużycia dużej ilości energii. Rezygnacja z ręczników papierowych we własnym domu jest jak najbardziej możliwa, ale w miejscach publicznych czy miejscu pracy, często nie mamy takiego wyboru. W takiej sytuacji wystarczy rozważne użytkowanie tego produktu.
4) Zakręcaj kran, nie marnuj wody!
Średnio na jedną minutę z otwartego kranu wypływa 9 litrów wody (z niektórych nawet 12-14 litrów), a tymczasem zasoby wody pitnej na naszej planecie są coraz mniejsze. Korzystając z wody należy więc kontrolować jej przepływ i zakręcać kran, gdy z niej nie korzystamy.
5) Zmniejsz ilość drukowanych kartek.
Czy zdawaliście sobie sprawę, że do wyprodukowania 40 ryz papieru (1 ryza = 500 kartek) potrzeba 17 drzew? Przerażające, prawda? W tym przypadku najprostsza zasada jest najlepsza – nie drukuj jeśli naprawdę nie musisz! Jeśli jednak zdecydujesz się na wydruk, być może drukowanie dwustronne będzie dobrym pomysłem? A może nie wszystkie strony drukowanego dokumentu będą Ci potrzebne? Warto zapamiętać, że ograniczenie wydruku pozwoli nie tylko zmniejszyć ilość wycinanych drzew i ilość odpadów, ale również obniży koszty związane z samym wydrukiem (koszty papieru czy tonera).
6) Wychodząc z pomieszczenia, w którym przebywasz, wyłączaj światło i urządzenia elektroniczne.
Oświetlanie pomieszczenia, w którym nikogo nie ma, nie ma najmniejszego sensu! 🙂 Wyrabiając nawyk wyłączania światła przy wychodzeniu z pokoju na pewno zminimalizujesz zużycie prądu.
A co z urządzeniami elektrycznymi? Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, urządzenia elektryczne, które są podłączone do prądu, ale nawet nie są włączone również pobierają prąd. Co ciekawe – mogą stanowić nawet 5-10% użycia prądu w domu! Dużym ułatwieniem w tym przypadku może okazać się podłączenie urządzeń do listwy zasilającej, dzięki której w szybki sposób odłączymy dopływ prądu, np. na noc czy na czas nieobecności w domu.
O ekologicznych, przyjaznych środowisku opakowaniach możesz dowiedzieć się tutaj: Opakowania z tektury