Metody i rozwiązania w pracy z płytą papierową na etapie projektu i wdrażania.
Płytę papierową o strukturze plastra kojarzymy często bardzo jednoznacznie z opakowaniem lub zabezpieczeniem produktu, jest to bardzo trafny kierunek, od którego nie powinno się odsuwać, należy jednak pamiętać, że wspomniany materiał daje nam znacznie więcej możliwości zastosowania, otwierając przy tym wiele ciekawych ścieżek rozwoju.
Pracując z tekturą o strukturze plastra miodu wielokrotnie staję w sytuacjach, których głównym celem jest odnalezienie wygodnej i dopasowanej kosztowo alternatywy dla płyty styropianowej, przez co nierzadko konieczne jest wykonanie zabezpieczenia, czy opakowania produktu od podstaw. Trend ten sporadycznie przełamują projekty mocno uciekające z obszaru przyjętego standardu. Zlecenia tego typu roboczo nazywane „kreatywne” wymagają często nieco większego zaangażowania, ale potrafią jednocześnie wypracować nowe, wcześniej nieznane metody użycia materiału.
Projekty kreatywne mogą stać się bezpośrednią kopalnią wiedzy dla projektanta, ponieważ zwykle wymagają zupełnie innego podejścia do rozwiązania problemu. Oczywiście realizacja prototypu opakowania czy zabezpieczenia produktu bywa wymagająca na etapie poszukiwaniu rozwiązania, jednak mimo wszystko zlecenia spoza tego obszaru zawieszają poprzeczkę nieco wyżej, dając większe pole do wytężenia umysłu. Bywa, że projekt niestandardowy wymaga specyficznego nacięcia, łączenia, wygięcia czy złożenia w bardzo charakterystyczny sposób, który wcześniej zwyczajnie nie przyszedł nam do głowy. Przynajmniej tak wygląda to zazwyczaj w czasie mojej pracy a co ciekawe rozwiązania pojawiają się często nieoczekiwanie.
Dobrze, ale jak powinniśmy rozumieć kierunki kreatywne? Przede wszystkim są to działania projektowe urywające się schematom i standardom przyjętym w danej firmie. Przykładowo, dotychczas zajmowaliśmy się głównie produkcją formatki zabezpieczającej, jednocześnie opracowując zamykane opakowania wytłaczane, kartony z płyty papierowej czy zabezpieczenia ściśle dopasowane do kształtu produktu, stopniowo wdrażając je do produkcji i ustalając kolejny standard. Można więc uznać, że podjęliśmy poszukiwania nowych rozwiązań w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów.
Innym przykładem mogą być zastosowania, które wykraczają poza obszar branży opakowaniowej. Płyta papierowa sprawdza się doskonale jako komponent do realizacji produktów takich jak np. zabawki aktywizujące, elementy wystroju wnętrz, meble ekologiczne, części zabudowy obszarów reklamowych i targowych, standy reklamowe czy wreszcie domy i wiele więcej. Możliwość zastosowania płyty papierowej w tak wielu obszarach znacząco zwiększa szansę na opracowanie nowego sposobu wykorzystania czy udoskonalenia starych rozwiązań.
Mówiąc o możliwościach warto przytoczyć jeden z ciekawszych projektów niestandardowych, który był realizowany na obszarze ostatnich lat. Pierwszym, który przychodzi mi na myśl w dużym stopniu przez zaangażowanie jakie włożyłem w jego realizacje jest domek z płyty papierowej. Produkt ten bardzo długo ewoluował, od modułowej konstrukcji aż po wygodny model mieszczący się w niewielkim kartonie, dopasowanym do wymiarów paletowych. Projekt sam w sobie był bardzo ciekawy ale co ważniejsze pozwolił wypracować metodę składania dużych formatów, którą w późniejszym czasie wykorzystaliśmy przy produkcji dużych kartonów przemysłowych. Inne rozwiązanie, które było pochodną z produktu mebli papierowych jest charakterystyczne mocne zagięcie płyty powodowane oderwaniem części papieru wierzchniego, w efekcie metoda znalazła zastosowanie przy wielu kolejnych projektach.
Kolejnym aspektem, który ściśle wiąże się z rozwiązaniami nowego typu jest wdrażanie ich do stałej produkcji. Proces ten jest w wielu przypadkach bardzo złożony, ponieważ wymaga współpracy i zaangażowania osób przejmujących projekt na kolejnych poziomach rozwoju. Należy pamiętać, że nowe rozwiązania dla danego materiału wymagają często skomplikowanego i nierzadko naszpikowanego komplikacjami procesu wdrażania. Mimo tego projekt końcowy może być bardzo wymierny, ponieważ nowo wypracowana metoda może dać pole do dalszego rozwoju produktu oraz rzucić świeże spojrzenie na funkcjonujące rozwiązania.
Nowe metody i rozwiązania w pracy z płytą papierową na etapie projektu i wdrażania mogą w zestawieniu z innymi procesami wydać się mniej opłacalne, powinniśmy więc przyglądać się im z nieco innej, długofalowej perspektywy. Wszystkie mniej lub bardziej trafione w konkretnym momencie rozwiązania mają szanse znaleźć zastosowanie w przyszłości. Ciekawą kwestią jest również to, że nietypowy projekt, który na etapie prototypu może budzić pewne zastrzeżenia, po dłuższym czasie i dopracowaniu może być bodźcem nie tylko dla nowej metody gięcia czy cięcia ale i przy nieco lepszych wiatrach początkiem kolejnej gałęzi rozwoju.