Ostatni artykuł poświęcony był głównie części projektowej, musimy jednak pamiętać, że równie istotnym punktem występującym przed wdrożeniem produktu do sprzedaży jest faza testów i badań, które pozwalają w precyzyjny sposób wyeliminować ewentualne problemy użytkowe. Skupmy się zatem na Laboratorium i dowiedzmy się w jaki sposób funkcjonuje.
Dobrym produktem możemy nazwać przedmiot, który nie tylko charakteryzuje się ciekawym designem czy przemyślaną funkcjonalnością, należy zwrócić również uwagę na to czy spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa i czy najzwyczajniej nie zawiedzie po kilku tygodniach ciskając klienta w wir reklamacji. Głównie dlatego wiele firm zaopatrza się w działy, których zadaniem jest dogłębne testowanie produktu, nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku płyty papierowej.
Pozornie jest to materiał, który za sprawą swojej nieskomplikowanej struktury nie powinien przysporzyć wielu problemów. Wydawać by się również mogło, że badanie gotowej formatki to kwestia czysto wizualna, otóż nie. Badanie płyty o strukturze plastra miodu, papieru lub rdzenia jak w wielu innych przypadkach jest działaniem złożonym i wymagającym odpowiedniego przygotowania materiału, stosowania się do wytycznych norm, odpowiednich narzędzi czy wreszcie dogłębnej analizy i skupienia ze strony laboranta. Testy to dla wielu firm oczywista kwestia, która daje pewność, że dostarczamy produkt na miarę jego oczekiwań. Pamiętajmy, że dobrze przetestowany materiał oprócz wysokiej jakości daje nam również gwarancje bezpiecznego użytkowania, które jest bardzo istotne np. w przypadku palet papierowych.
Laboratorium – znaczenie przy wdrażaniu nowych produktów z płyty papierowej
Płyta papierowa to materiał o bardzo szerokim obszarze zastosowania dlatego jej parametry muszą być odpowiednio dopasowane i przetestowane w Laboratorium. Podstawowymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę w czasie badania są właściwości chłonne papieru, wytrzymałość rdzenia zależna od papieru
i zastosowanej komórki a także dokładne przetestowanie sklejonej płyty papierowej zarówno pod kątem odporności na ugięcie, jak i wytrzymałości na nacisk pionowy. Wszystkie czynności badawcze należy rzecz jasna poprzedzić dokładnym przygotowaniem próbek, które formatujemy do konkretnego wymiaru i wystawiamy na wpływ pożądanych warunków klimatycznych.
Kolejno przechodząc do części testowej, którą zamkniemy dokładną analizą wyników i raportem końcowym. Istotne jest również zachowanie systematyki w badaniu materiału wdrożonego do stałej produkcji, ponieważ wyklucza to potencjalne błędy i pozwala unikać reklamacji.
Temat daje ogromne pole jednak aby mieć pewność i nie popaść w dywagacje najlepiej szukać odpowiedzi u źródła, dlatego postanowiliśmy poprosić Waldka, który od wielu lat zajmuje się pracą w Laboratorium Bestem aby opowiedział nam na czym dokładnie polega praca w charakterze laboranta i z czym się wiąże.
Powiedz od jakiego czasu pracujesz w laboratorium?
Myślę, że będzie to już powyżej 4 lat, pracę rozpocząłem w kwietniu 2017r.
Słowo Laborant brzmi dość poważnie, szczególnie dla kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z tego typu specyfiką pracy. Czy faktycznie jest się czego bać?
W zasadzie to nie, podstawą do pracy na tego typu stanowisku jest zapoznanie się z pewnymi zasadami dotyczącymi specyfiki badań i norm, które w ich trakcie wykorzystujemy. Praca potrafi być bardzo ciekawa
i angażująca do współpracy prawie ze wszystkimi działami w firmie. Można powiedzieć, że jest się momentami wszędzie a czasami przez dłuższy czas skupia głównie na badaniach.
Czy jest tego dużo? Mam na myśli normy i badania.
Względnie. Wiadomo, że na początku ilość może przytłoczyć ale po pewnym czasie i wypracowaniu systematyki praca staje się znacznie łatwiejsza. Oczywiście na bieżąco trzeba reagować na zmiany chociażby w technologii ale jest to rzecz, którą można w sobie wypracować.
Jeżeli ktoś planowałby podjęcie podobnej pracy, jakie umiejętności powinien posiadać? Co może być przydatne?
Na pewno przydatną umiejętnością jest analityczny sposób myślenia i zamiłowanie do statystyk. Ważna jest również samodyscyplina i precyzja działania podczas wykonywania badań laboratoryjnych. Badam próbki różnego typu a umiejętne zestawienie wyników i wyciągnięcie wniosków to w zasadzie klucz do sukcesu.
Zajmujesz się badaniem płyty papierowej jej elementów składowych i pochodnych, możesz nam opowiedzieć w skrócie na czym polega ten proces.
W skrócie? 😊 Zaczynam od pobrania próbek, sezonuje je w komorze klimatycznej a następnie badam i tworze raport. Ogólnie nie wyobrażam sobie też dnia bez uruchamiania Excela :D. Tak przedstawia się to w skrócie, sam proces jest jednak nieco bardziej złożony. Papier potrzebuje dodatkowych badań wilgotności, gramatury czy chłonności wody, które pozwolą na zachowanie standardów a w razie komplikacji szybkiej reakcji na niezgodność. Skupiłem się również na jednym produkcie a produkujemy przecież także palety transportowe, kątowniki papierowe, rdzeń itp. ogólnie inne produkty, które tak samo wymagają badań.
Skupiasz się głównie na badaniach czy również samodzielnie obmyślasz nowe rozwiązania, ulepszasz stare.
Badania są podstawą funkcjonowania laboratorium, dzięki nim mogę wyciągnąć wiele wniosków dotyczących naszego produktu. Wyniki pozwalają mi zwrócić uwagę na proces produkcji z zupełnie innej strony a w efekcie szukać nowych rozwiązań, które w przyszłości będziemy mogli wdrożyć.
Opowiesz nam o którymś z wdrożonych przez ciebie rozwiązań?
Najświeższy projekt, który opracowywałem był związany z redukcją odpadów wewnętrznych i ponownym ich wykorzystaniu. Efektem tego było usprawnienie procesu produkcji i zmniejszenie kosztów. Ciężko mi opowiadać o tego typu kwestiach, ponieważ wiążą się nierzadko z nowymi kierunkami rozwoju firmy lub technologiami, które właśnie opracowujemy.
Rozglądam się po laboratorium i widzę wiele ciekawych urządzeń, opowiedz proszę coś o nich.
Najważniejszą maszyną, która znajduje się w laboratoriom jest moim zdaniem maszyna wytrzymałościowa, którą angażuje się do większości testów. Pozwala zbadać kluczowe parametry płyty papierowej, jest również punktem wyjściowym w doborze materiału. Mamy tutaj szybki wynik, który pozwala podjąć dalsze kroki projektowe.
W narożniku maszyna, która przypomina prasę dalej pochylnia, do czego je wykorzystujesz ?
Asortyment, który produkujemy zabezpiecza produkty w transporcie a te urządzenia dają nam możliwość symulacji warunków w jego trakcje. Możemy symulować warunki dla palety lub zwykłej formatki
taki jak np. sposób zachowania paczki w tranzycie przy ostrym hamowaniu lub przeładowaniu towaru na naczepie. Przy pomocy tej maszyny stworzyłem warunki, przy których paleta zanurzona częściowo w wodzie przewożona jest po bardzo wyboistej wodzie.
Dziękuję za rozmowę.
Laboratorium motywuje rozwój firmy, wytycza nowe ścieżki łącząc ze sobą nieszablonowe myślenie i logiczną analizę problemu. Pracując w skupieniu nie zwraca na siebie uwagi pozostając w gotowości do działania.