Każdy z nas lubi otrzymywać dobrze zapakowane produkty tym bardziej w czasach, gdy suma światowej sprzedaży detalicznej w ramach zakupów wysyłkowych dobija do 20% a w niektórych krajach stanowi nawet jej połowę. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze zadbać o transportowane przedmioty, które mogą przebywać drogę z jednego na drugi koniec kuli ziemskiej, będąc nie rzadko narażone na liczne przeładunki i zmieniające się warunki klimatyczne, które w negatywny sposób mogą wpłynąć na stan produktu. Omówimy zatem kilka najważniejszych czynników wpływających na to w jakim stanie nasz zakup dotrze do miejsca swojej destynacji i co dokładnie oznacza dobrze zaprojektowane opakowanie lub zabezpieczenie produktu.
Transport lądowy za sprawą swojej dużej powszechności i dostępności jest jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów przewożenia towarów, dlatego ma tak ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarki i zapewnienia płynności łańcucha dostaw. Umożliwia szybkie i elastyczne dotarcie z towarem do dowolnego miejsca docelowego a w jego obszarze znajdują się różnego rodzaju środki transportu, dobierane w zależności od specyfiki i wymagań ładunku. Nie pozostaje on jednak bez wad, a do tych najpowszechniejszych moglibyśmy zaliczyć chociażby niską ładowność w porównaniu chociażby z transportem morskim, czy dużą wypadkowość w transporcie drogowym. Czynniki te mają ogromny wpływ na sposób w jaki tworzymy opakowania. Zapakowany produkt jest tutaj narażony na liczne uderzenia powodowane hamowaniem i częstymi przeładunkami. Kolejno musimy zwrócić uwagę na liczne rodzaje podłoża, po którym porusza się rzeczony pojazd generując niepożądane dla opakowanego produktu wstrząsy.
Starając się zapobiec wspomnianym problemom należy przede wszystkim skupić się na odpowiednim doborze technik pakowania i typu materiału jaki wykorzystamy w trakcie realizacji projektu. Równie ważny jest rozmiar i kształt, który pasuje do produktu i optymalizuje wykorzystanie przestrzeni w magazynie i transporcie. Należy także pamiętać o funkcjonalności i wygodzie opakowania, ułatwiającego użytkowanie jak i ponowne użycie.
Wróćmy jednak do wstrząsów i uderzeń, które stanowią przyczynę wynikającą z warunków transportu w skutek, której produkty wewnątrz opakowania ulegają zarysowaniu, zgnieceniu, stłuczeniu lub w przypadku elektroniki uszkodzeniu drobnych części układu scalonego. Dobrą i powszechnie stosowaną praktyką w realizacji projektu jest stosowanie kilku rodzajów materiału w jednej realizacji, za przykład niech posłuży nam chociażby karton, który zwykle jest zewnętrznym elementem ochronnym opakowania i styropianowa wkład, która stabilizuje produkt wewnątrz amortyzując wstrząsy i chroniąc przed następstwami upadku. Myślę, że większość z nas miała okazję przynajmniej raz w życiu spotkać się z tego typu zestawieniem. Inną równie skuteczną a jednocześnie znacznie prostszą i przyjazną środowisku metodą jest zastosowanie płyty papierowej o strukturze plastra miodu. Materiał ten za sprawą szerokich możliwości w doborze specyfikacji może zastąpić jednocześnie karton i styropianowy wkład, umożliwiając klientowi realizacje projektu w obszarze jednej fabryki co w znaczący sposób może zniwelować koszt.
Dobrze przygotowane opakowanie posiada dokładną informacje, które dostarczają istotnych danych o produkcie, takich jak: nazwa, pochodzenie, waga, data ważności itp. Elementy te pozwolą na bardziej precyzyjną identyfikację produktu lub przynajmniej nakreślą sposób obchodzenia się z przesyłką w czasie doręczenia przez firmę kurierską. Praktyka tego typu co prawda nie wpływa w bezpośredni sposób na zabezpieczenie produktu, ale pozwala na ustalenie pewnych wytycznych, które w efekcie końcowym pomogą w zapobieganiu niepożądanych uszkodzeń.
Należy pamiętać, że dobrze przygotowane opakowanie wpływa na to w jakim stanie dotrze do klienta produkt, co kolejno wpłynie na jego zadowolenie i postrzeganie producenta oraz wyrobieniu sobie opinii o konkretnej marce.