Czym tak naprawdę jest plaster miodu?
Firma Bestem od wielu lat zagłębia tematykę produktów wykonywanych z użyciem plastra miodu, a termin ten wielokrotnie pojawia się w publikowanych przez nas materiałach. Czym jednak tak naprawdę jest plaster miodu? Co sprawia, że produkt ten wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku?
Historia tej nietuzinkowej struktury sięga początku XX wieku, a konkretnie roku 1901, kiedy to Hans Heilbrun rozpoczął proces produkcji papierowego rdzenia o strukturze plastra miodu w fabryce Heilbrun&Pinner w Halle. W latach 50, deficyt materiałów takich jak cegła czy drewno sprawił, że forma ta znalazła zastosowanie w amerykańskim przemyśle lotniczym. To jednak nie koniec ciekawej drogi tak zwanego plastra miodu. Obecnie papierowy rdzeń wykorzystywany jest między innymi w budownictwie, przemyśle samochodowym, ale również w mniej konwencjonalnych dziedzinach – przy produkcji standów reklamowych, mebli papierowych czy zabezpieczeń i opakowań (opakowania z tektury) dla szerokiej gamy produktów.
Skąd wybór tak nietypowego kształtu samej komórki?
Okazuje się, że pomysł ten zaczerpnięty został z naturalnych struktur komórkowych występujących m. in. w skałach, kościach ludzkich, łodygach roślin czy w plastrze miodu produkowanym przez pszczoły. Matematycy już od wieli lat podejrzewali, że jeśli chodzi o najlepsze wykorzystanie przestrzeni i najmniejsze zużycie materiału, podział na sześciokąty, przewyższa jakikolwiek inny. Bazując zatem na doświadczeniu najlepszych architektów świata, jakimi są pszczoły, naukowcy stworzyli niebywale lekką, wytrzymałą i biodegradowalną strukturę, której możliwe zastosowanie wciąż nie przestaje nas zadziwiać.
Jak powstaje papierowe wypełnienie?
Wyróżnić tutaj można dwie podstawowe technologie: arkuszową oraz ciągłej wstęgi. Metoda arkuszowa jest najstarszą stosowaną w dziedzinie technologią, jednak obecnie w większości wyparta została przez bardziej wydajną metodę ciągłej wstęgi (1), która pozwala na większą oszczędność używanych materiałów, mniejsze użycie kleju i uzyskanie większej szerokości wstęgi wypełnienia.
Metoda ciągłej wstęgi, w której specjalizuje się Bestem, to proces produkcyjny polegający, krótko mówiąc, na sklejaniu wstęg papieru, które po dalszym pocięciu (do rozmiaru odpowiadającego wysokości rdzenia) i ponownym sklejeniu w bloki, tworzą ciągłą wstęgę o budowie plastra miodu.
(1)Schemat produkcji rdzenia o strukturze plastra miodu w technologii ciągłej wstęgi. [Kmita-Fudalej, G. , Szewczyk, W. : Tekturowe wyroby o strukturze plastra miodu. Cz. I. Zastosowanie i wytwarzanie, Przegląd papierniczy (2015)].
Dodatkowymi czynnikami różnicującymi wypełnienie są surowce wykorzystywane do jego produkcji oraz geometryczne parametry produktu. Na rynku znaleźć można rdzeń wyprodukowany z użyciem papierów o różnej gramaturze, różnej wielkości tzw. oczek (średnicy okręgu wpisanego w komórkę) oraz wysokości komórek. Bestem w swojej podstawowej ofercie posiada cztery rozmiary komórek: 8, 10, 14 i 22 mm oraz wysokości wypełnienia w przedziale 7,5 – 103,5 mm, które pozwalają na doskonałe dobranie materiału do zróżnicowanych potrzeb klientów. Gotowy produkt cechuje się wieloma zaletami takimi jak:
- niska waga,
- wysoka wytrzymałość i sztywność,
- dobre właściwości akustyczne, termiczne i izolacyjne,
- a co najważniejsze jest w pełni biodegradowalny, nie zanieczyszcza środowiska naturalnego.
Jakie zastosowanie dla produktów z plastra miodu znalazł Bestem?
Wracając jednak do możliwego wykorzystania plastra miodu. Oprócz samego wypełnienia papierowego, Bestem w swojej ofercie posiada szeroką gamę produktów, do których używany jest rdzeń papierowy o strukturze plastra miodu.
Są to między innymi:
- Palety papierowe o strukturze plastra miodu, które charakteryzują się zdecydowanie niższą wagą w porównaniu do palet drewnianych i od kilku lat skutecznie wypierają z rynku właśnie palety wykonane z drewna czy tworzyw sztucznych.
- Płyty z plastra miodu wykorzystywane w wielu branżach i gałęziach przemysłu, transporcie, budownictwie, motoryzacji oraz branży lotniczej; ale również w marketingu przy produkcji standów reklamowych czy mebli wystawowych.
- Zabezpieczenia produktów, które stanowią doskonałą formę zabezpieczenia towaru podczas transportu i magazynowania. Powodują usztywnienie i chronią przewożony produkt przed jego mechanicznym uszkodzeniem. Są lekkie, sztywne, wytrzymałe oraz odporne na ściskanie.
- Opakowania z plastra miodu, które dzięki dużej możliwości dopasowania kształtu wypełnień do zabezpieczanego produktu, cechują się dużą wytrzymałością i niesamowitymi właściwościami amortyzującymi.
- Domki papierowe wykonane z płyty o strukturze plastra miodu, czyli kreatywna zabawka do samodzielnego zmontowania przeznaczona dla najmłodszych odbiorców. Możliwość samodzielnego złożenia i przyozdobienia rozwija wyobraźnie i zdolności manualne dziecka.
- Standy i ekspozytory reklamowe – czyli nowa forma reklamy, przygotowana na ploterze, która ze względu na swój ekologiczny i nowatorski wygląd, pozwoli na wyróżnienie się spośród podobnych realizacji.
Wymienione produkty to zaledwie niewielki ułamek możliwości wykorzystania rdzenia o strukturze plastra miodu. Jego unikalna struktura i nietuzinkowe właściwości, a także rosnąca świadomość otoczenia w kwestii ekologii sprawia, że materiał ten budzi zainteresowanie coraz szerszego grona odbiorców, a jego zastosowanie z pewnością jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczy.
(Autor: Dagmara Śmierzchalska, Specjalista ds. Promocji i Marketingu)