Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w roku, które zazwyczaj spędzamy w gronie bliskiej rodziny przy pięknie udekorowanym stole. Dlaczego by nie wzbogacić naszych świątecznych ozdób o elementy z płyty papierowej? Materiał ten w ciekawy, łatwy i niebanalny sposobów pozwoli na stworzenie oryginalnych ozdób na wielkanocny stół. Dodatkowo dzięki łatwej obróbce, której możemy dokonać samodzielnie w zaciszu domowym idealnie zaspokoi nawet najbardziej wybredne gusta.
Decydując się na płyty papierowe jako materiał używany w charakterze dekoracyjnym warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo uniwersalny i praktyczny potrafi się okazać ten materiał w dostosowywaniu do naszych realizacji. Płyty papierowe są bardzo lekkie, łatwe do przechowywania a także przystępne cenowo, co czyni je idealnym wyborem dla ozdób. Ponadto płyta składa się z dwóch warstw papieru przedzielonych rdzeniem, co daje nieograniczone możliwości personalizacji i malowania farbami wodnymi lub akrylowymi a także zdobienia kolorowymi wstążkami, cekinami czy brokatem. W ten sposób każdy może stworzyć unikatowe ozdoby, dopasowane do swojego stylu i gustu.
Wycinanie prostych kształtów z płyt papierowych jest dość łatwe i można je wykonać za pomocą zwykłego nożyka do tapet. Tworzenie ozdób może być angażującym i co ważniejsze relaksującym zajęciem zarówno dla dorosłych jak i młodszych członków rodziny. Przykładowo można wyciąć z płyt papierowych kształty jajek i ozdobić je farbami lub kolorowymi markerami, tworząc unikatowe pisanki. Inną opcją jest wycięcie z płyt zabawnych kurczaczków i ozdobienie ich kolorowymi piórkami lub papierowymi wstążkami. Możliwości w tym aspekcie jest naprawdę wiele.
Kolejnym pomysłem na ozdobienie wielkanocnego mieszkania jest zrobienie pięknych obrazków z płyt papierowych. Wystarczy naciąć delikatnie jeden z papierów wierzchnich zgodnie z wzorem, który wcześniej naniesiemy przy pomocy ołówka (może być to na przykład zając lub inny motyw świąteczny). Następnie w kolejnym etapie ostrożnie odrywamy niepotrzebne części papieru, w tych miejscach widoczny stanie się heksagonalny rdzeń, który doskonale kontrastuje z papierem
w odcieniach brązu. Nic nie stoi na przeszkodzie by w tego typu dzieło tchnąć jeszcze trochę życia
i ozdobić je przy pomocy farb, kredek czy też naklejek. Taki obrazek będą przyciągać wzrok gości
i sprawią, że każdy poczuje się wyjątkowo.
Innym oryginalnym rozwiązaniem jest wykonanie ozdobnych pudełek na słodycze. Tego typu przedmiot może doskonale prezentować się w czasie świąt a dodatkowo po napełnieniu smakołykami sprawić olbrzymią radość nie tylko najmłodszym. Doskonale spełni też swoją funkcje po zakończeniu Wielkanocy, ponieważ możemy w tego typu pudełeczku trzymać przybory plastyczne lub inne drobiazgi.
Z płyty papierowej można stworzyć wiele bardziej skomplikowanych konstrukcji dekoracyjnych, zarówno na potrzeby domowe, jak i na większą skalę, np. w obszarze galerii handlowych, eventów czy wystaw. Jednym z popularnych zastosowań jest tworzenie ozdób na okoliczność innych świąt, takich jak choinki na Boże Narodzenie lub dynie i wycinane duchy na Halloween. Ponadto, płyta papierowa może służyć jako aranżacja ścian i sufitów, zwłaszcza w pomieszczeniach tymczasowych, takich jak namioty eventowe czy stoiska targowe.
Innymi konstrukcjami, jakie można stworzyć z płyty papierowej są modele architektoniczne czy elementy scenografii. Można z nich zbudować miasta, zamki czy wieże, które idealnie pasują do różnego rodzaju projektów, w tym gier planszowych i modeli do sklejania. Płyta papierowa jest także wykorzystywana w projektowaniu wnętrz jako element dekoracyjny, np. w formie lamp, kinkietów czy ekranów lub materiał do wstępnego prototypowania w branży meblarskiej.
Podsumowując płyta papierowa to materiał, który może posłużyć do stworzenia pięknych ozdób na każdą okazję, dodatkowo posiada olbrzymi potencjał do aranżowania w różnych z pozoru nieoczywistych dziedzinach i branżach. Pozostaje więc zachęcić do tego by każdy samodzielnie odnalazł najlepsze miejsce dla nadal rozwijającego się obszaru projektowania z płyty papierowej.