Bezpieczeństwo i higiena pracy – znaczenie pojęcia
Bezpieczeństwo i higiena pracy to pojęcie, które nie powinno budzić u nikogo żadnych większych wątpliwości. W końcu najważniejsze jest przecież zdrowie, dobrze jest też by pracowało się komfortowo, bez obaw, że może stać się nam jakaś krzywda. Własne doświadczenia, rutyna i natłok obowiązków, czy potrzeba sprostania zadaniu podpowiadają mi, że zasady związane
z bezpieczeństwem i przestrzeganiem określonych przepisów legną pod naporem potrzeby osiągnięcia określonego celu. Sytuacji nie pomaga również z roku na rok przyspieszający tryb życia. Za sprawą dostarczanych bodźców i nadmiernej liczby informacji skutecznie rozbija nasze skupienie
i uwagę – a to już pierwszy krok do nieszczęśliwego wypadku.
Warto jest zatem zastanowić się co moglibyśmy zrobić, aby poprawić choćby w drobnym stopniu stan naszego bezpieczeństwa oraz osób, które nas otaczają w domu, przestrzeni publicznej czy miejscu pracy. Nie chodzi tu o to, by starać się kontrolować wszystko i wszystkich wokoło, popadając w niezdrową skrajność, ale zatrzymać się na moment, zwolnić pęd i zastanowić się nad tym, czy sami zwracamy uwagę na sugestie odpowiedniego zachowania. Przede wszystkim czy staramy się chociaż zastanowić nad ich zastosowaniem. Jestem przekonany, że będzie nam wtedy łatwiej zrozumieć celowość niektórych działań lub po ówczesnym przemyśleniu znaleźć lepszą metodę ich rozwiązania.
Poruszanie tematów związanych z BHP jest jak wchodzenie prosto na grząski, bagnisty grunt, głównie dlatego, że tam, gdzie pojawiają się określone zasady, tam widzimy ograniczenie naszych swobód, podnosząc w ramach odwetu gromkie – precz mi z tym. Doskonale zresztą to rozumiem, bo sam często stawiam się po stronie osób patrzących niezbyt przychylnie na różnego rodzaju nakazy, ale czy rzeczywiście ktoś usilnie stara się nam zaszkodzić? Czy wręcz przeciwnie – działa zanim coś się wydarzy?
Nie chodzi też by wszystko przyjmować z otwartymi rękoma, ale w momencie, gdy budzą się w nas wątpliwości to w odpowiedni sposób o nich informować, najlepiej popierając racjonalnymi argumentami, nie tocząc niepotrzebnych sporów.
Podstawą dobrej atmosfery jest wzajemny szacunek, bo im lepiej się traktujemy, tym lepiej nam się przebywa w danym otoczeniu i to jest moim zdaniem podstawa higieny pracy, która obowiązuje absolutnie każdego i sprawia, że zespoły budują fundament pod owocną współpracę.
Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy
Równie trudnym jak przestrzeganie zasad BHP jest zarządzanie nimi. Specyfika pracy w tym obszarze wymaga od osoby, aby potrafiła przewidywać różne możliwe scenariusze zdarzeń potencjalnie niebezpiecznych i szukać stosownych rozwiązań. Przydatne może być również umiejętne odnalezienie się w sytuacjach stresowych, związanych z zagrożeniem czyjegoś zdrowia, czy zwyczajnie dobre podejście w relacjach interpersonalnych. Zadania mieszczące się w obszarze czynności związanych z BHP wymagają od pracownika piastującego stanowisko świetnego wyczucia i wywarzonego podejścia do sprawy.
Szukając punktu zaczepienia dla rozwinięcia tego artykułu trafiłem na kartkę zawieszoną na tablicy w biurze. Przyznam się, że mimo iż znajduje się w mojej bliskiej odległości, to nie zwróciłem na nią wcześniej uwagi, co było dużym błędem. Wymieniono w jej treści cele związane z obszarem działań BHP, co stanowi jednocześnie doskonałe odniesienie do obowiązków związanych z pracą na danym stanowisku. Warto również zwrócić uwagę na to, że temat opisuje bardzo rzeczowo, w przestępny sposób, dlatego pozwolę sobie zacytować go poniżej.
- Monitorowanie stanu warunków i organizacji pracy.
- Planowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy.
- Działania w celu wyeliminowania przyczyn wykrytych niezgodności lub innych niepożądanych
- Kształtowanie nowych postaw i zachowań.
- Redukcja zdarzeń potencjalnie wypadkowych.
- Redukcja wypadków przy pracy.
- Dążenie do stałej poprawy stanu BHP.
Dbałość o higienę i bezpieczeństwo w miejscu pracy jest jednym z podstawowych fundamentów dobrego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Dotyczy nie tylko osoby, która wkłada starania w rozwój tej dziedziny w konkretnej komórce – zakładzie pracy, ale i każdego z nas osobno. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i innych to nie tylko przezroczysta zasada, ale wręcz przeciwnie – fundament dobrej współpracy.