Olimpiada trwa w najlepsze. Kolejne laury i wyróżnienia wpisują się na konta najzdolniejszych i najlepiej wytrenowanych w swojej dziedzinie sportowców wracających po całym dniu spędzonym na wysiłku fizycznym do swoich pokoi by oddać się samotnej regeneracji, dlaczego samotnej? A no dlatego, że łóżka są z kartonu.
Olimpiada i pomysł na ekologię – meble z tektury” nad tekstem
Palącym tematem stało się niedawno pojawienie nietypowego mebla z tektury, który skutecznie wykorzystali organizatorzy igrzysk olimpijskich. Papierowe łóżko, które przez rzekomo zmniejszoną wytrzymałość na nacisk może obniżyć częstotliwość lub całkowicie zapobiec zbliżeniom fizycznym uczestników imprezy, do czego sami zainteresowani w humorystyczny sposób lubią się odnosić. Szczerze powiedziawszy w żadnym stopniu nie jestem zaskoczony taką reakcją społeczeństwa. Papier to w końcu materiał nie często używany i rzadko spotykany w tego typu przedmiotach codziennego użytku, ale czy z tego powodu musi być słabszy.
Zdecydowanie nie, pamiętajmy, że jeżeli coś jest ekstrawaganckie to nie oznacza od razu, że odbiega od przyjętych standardów bezpieczeństwa. Zakładam również, że zarówno organizator igrzysk, jak i firma produkująca mebel nie pozwoliłaby sobie na wdrożenie do obiegu nie przetestowanego pod wspomnianym kontem produktu. Testów w warunkach laboratoryjnych oczywiście ocenić nie możemy, ale z pomocą przychodzą nam socialmedia i sportowcy, którzy skutecznie egzaminują tekturową konstrukcję. Weźmy jako przykład Izraelskich reprezentantów, którzy jak na okoliczności, w jakich się znaleźli wykonali całkiem miarodajny test nacisku stałego i dynamicznego stopniowo zwiększając obciążenie.
Film z „badania” przedstawia sportowca, który najpierw stoi na łóżku by po chwili podskoczyć, dalsze sekwencje przedstawiają etapowo zwiększającą się ilość obciążenia aż do 9 osób i w konsekwencji zapadnięcie się konstrukcji. Oczywiście, gdyby podejść do tematu szczegółowo, to należałoby użyć nowego przedmiotu po każdym skoku i regularnie kontrolować stan papierowych poprzeczek podtrzymujących materac, jednak osobiście uważam, że tego typu badanie jest wystarczające by móc stwierdzić, że dwie odpoczywające osoby nie powinny stanowić zagrożenia dla wytrzymałości mebla. Potrafię też odnaleźć w swojej pamięci sytuacje, w których tradycyjne łóżka poddawały się znacznie mniejszym obciążeniom.
Kartonowe łóżka
Praca projektowa regularnie podsuwa różne mniej lub bardziej skomplikowane zagadnienia do rozwiązania, a ponieważ zawodowo właśnie tym się zajmuję, to w kontekście omawianego tematu czuję specyficzną bliskość. Płyta papierowa o strukturze plastra miodu podobnie jak płyta tekturowa, w sytuacjach wyjścia poza zakres typowego wykorzystania spotyka się z lekkim niedowierzaniem potencjalnych odbiorców. Sytuacja zrozumiała z uwagi na niską popularność materiałów a w szczególności tektury typu plaster miodu, jednak jak widać postępująca w bardzo dobrym kierunku, czego przykładem jest decyzja
Japończyków o kartonowych łóżkach. Przypominam sobie również sytuację z przed pięciu lat, gdy w ramach poszerzania horyzontów projektowych stworzyliśmy komplet mebli z płyty papierowej, który mimo swojej specyfiki spotkał się z ciepłym przyjęciem. Warto również wspomnieć, że w tym zakresie płyta papierowa o strukturze plastra miodu ma bardzo wiele do zaoferowania, powiem więcej wierzę, że przy odpowiednim zastosowaniu w projekcie łóżka była by w stanie bez większych problemów utrzymać 9 rugbistów, co zresztą w przyszłości chętnie sprawdzę.
Znaczenie łóżek z papieru
Wiemy już, że łóżka wykonane z papieru są w stanie utrzymać na sobie spore nagromadzenie masy ludzkiej, tym samym odniesienie do celowego ograniczania swobody jest błędne. Organizatorzy igrzysk odnosząc się do sprawy zwrócili uwagę przede wszystkim na kwestię ekologii i zalet wykorzystania papieru. Przyznam, że taka argumentacja bardzo mocno do mnie przemawia. Łóżka po zakończeniu imprezy będzie można sprawnie przekazać do recyklingu, bez konieczności dodatkowej segregacji poszczególnych elementów, z pominięciem materaca i pościeli.
Należy również pamiętać, że takie działanie jest bardzo korzystne z punktu widzenia działań sanitarnych, a z uwagi na wygodną utylizacje nie będzie potrzebna dezynfekcja, czego nie dałoby się uniknąć w przypadku zwykłego łózka. Inna sprawa to praktyczność, konieczność angażowania mniejszej liczby osób, niewielkie zapotrzebowanie transportowe, niższa waga czy wreszcie lepsze zarządzanie czasem.
Meble z papieru a działania proekologiczne
Podsumowując meble wykonane z papieru, płyty papierowej i pochodnych nadal potrafią wzbudzić spore poruszenie, zainteresowanie a nawet zdziwienie. Może się jednak okazać, że z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na materiały ekologiczne pochodzące z recyklingu taka forma stanie się w przyszłości większą częścią rynku lub przynajmniej powszechnym standardem, który nie szokuje. Coraz częściej widzimy jak w skuteczny sposób papierowe alternatywy takie jak: słomki, opakowania, zabezpieczenia produktów świetnie rywalizują, a czasami skutecznie zastępują utarte schematy.
Papierowe palety pojawiają się w zastępstwie znacznie cięższych drewnianych a w miejscach, w których do niedawna gościł styropian teraz pojawia się płyta typu plaster miodu. Osobiście obserwując działania proekologiczne podobne do tych, które mają obecnie miejsce w czasie olimpiady, mam bardzo pozytywne odczucia mimo, iż to dopiero początek zmian i nic nie jest przesądzone, to jako społeczeństwo obieramy bardzo ciekawy kurs i myślę, że warto się go trzymać.
Jako ciekawostkę przedstawiam kilka archiwalnych zdjęć mebli, z realizowanych przez nas projektu.
-Aleksander Rożek, Projektant Produktu-