Zapewne wielu z Was zastanawia się czy palety papierowe, tak różne od powszechnie znanych palet drewnianych, mają rację bytu w obecnie funkcjonującym łańcuchu dostaw. Czy rzeczywiście jednak są alternatywą wartą uwagi? Nie ulegną zniszczeniu podczas transportu? Wątpliwości te rozwiejemy w poniższym artykule.
Lekka konstrukcja, wyjątkowa stabilność
Palety bazujące na płycie o strukturze plastra miodu, które produkujemy w Dąbrówce Wielkopolskiej, mają szereg zastosowań tam, gdzie tradycyjnych nośników drewnianych nie da się dostosować. Bardzo ważnym czynnikiem, który przemawia za papierowym rozwiązaniem, jest waga produktu. Standardowe palety stosowane w transporcie dóbr posiadają wagę około 25 kg. Masa palet papierowych natomiast wynosi zaledwie 2,5 kg. Ta znaczna różnica pozwala zmniejszyć ciężar nie tylko pojedynczej palety z towarem, ale także całej jednostki ładunkowej.
Dzięki analizie obu wariantów nietrudno również dojść do wniosku, że paleta papierowa pozwala obniżyć wagę załadunku o około 1,5 tony, co przy wysokiej częstotliwości dostaw generuje pokaźne oszczędności. Kolejnym atutem niskiej wagi jest mniejsze obciążenie pracowników, którzy pracują bezpośrednio z paletami papierowymi na produkcji, jak i magazynie (uszkodzenia i zwyrodnienia kręgosłupa podczas długotrwałego obciążenia). Niewielka waga palet będzie również istotna przy sztaplowaniu produktów słabo odpornych na zgniatanie. Ponadto stabilność palet papierowych nie jest mniejsza niż w przypadku konwencjonalnych palet drewnianych.
Ekologia przede wszystkim
Kolejnym czynnikiem stanowiącym o słuszności korzystania z ekologicznej alternatywy palet drewnianych jest przede wszystkim sam materiał, z którego produkt ten został wykonany. Papier wykorzystywany do ich stworzenia pochodzi z wtórnego obiegu makulatury w przeciwieństwie do drewna, które pozyskuje się kosztem negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Po zakończeniu użytkowania produktu, materiał ten można oddać na makulaturę lub poddać recyklingowi.
Mimo mnogości wymiarów palet drewnianych, ich papierowa alternatywa pozwala na dokładniejszy dobór rozmiaru produktu do potrzeb klienta. To od odbiorcy zależy jak dużą paletę będzie chciał stworzyć w ramach naszych materiałów. Dzięki temu uzyskuje on pewność, że zamówił i opłacił w 100% towar, którego potrzebuje. Transportując produkty na tak nowoczesnym, indywidualnie skomponowanym nośniku, zminimalizowane jest ryzyko uszkodzeń powstałych w skutek wystawania dóbr poza obrys palety. Ponadto w miejscach ich użytkowania nie pozostaną niepożądane odpady w postaci drzazg czy trocin.
Coraz większa świadomość ekologiczna sprawia, że wielu światowych graczy postanowiło przejść na model palet papierowych. Zmiana ta w szerszej perspektywie skutkować może nie tylko zmniejszeniem kosztów związanych z transportem dóbr, ale również ograniczyć negatywne oddziaływanie na otaczające nas środowisko.
O ekologicznych, przyjaznych środowisku opakowaniach możesz dowiedzieć się tutaj: Opakowania z kartonu
(Autor: Przemysław Połomka, Młodszy specjalista ds. logistyki)