O tym że płyta papierowa o strukturze plastra miodu, kartony czy inne pochodne materiały mają bardzo duży potencjał pisałem już kilkukrotni w poprzednich tekstach nawiązując do kartonowych łóżek wykorzystanych w czasie letniej olimpiady czy kreatywnego projektowania. Temat nie został jednak przeze mnie dostatecznie wyczerpany, i nie sądzę by wydarzyło się to w najbliższym czasie, przede wszystkim przez wzgląd na dopiero odkrywane pokłady i możliwości zastosowania materiału
omawianego materiału.
Docięte na wymiar nieskomplikowane formaty, znane wygodne i schematyczne rozwiązania a przede wszystkim nieobarczone wysokimi kosztami produkcji zastosowania materiału, są zmorą każdego projektanta uczestniczącego procesie wytyczenie nowego kierunku. Realizacje podążające utartą ścieżką, wpisują się jako element głównego nurtu, do momentu w którym źródło nie wysycha. Nowe wcześniej przygotowane horyzonty bywają w takich sytuacjach pomocne a nawet kluczowe.
Głównie dlatego wiele firm decyduje się na inwestycje w rozwój innowacyjnych projektów opartych na określonej branży. Doskonałym przykładem niebanalnego podejścia do innowacyjnego myślenia jest japońskie Nintendo które nie rzadko nie tylko zbacza z głównej ścieżki ale i potrafi płynąć w przeciwnym kierunku pokazując konkurencji nowy szlak.
Wspomniana firma mimo że kojarzy się przede wszystkim z branżą elektroniczną to kilka lat temu za sprawą pewnego nowatorskiego rozwiązania stała się ciekawą inspiracją dla strefy papierniczej. Nintendo Labo bo tak nazwano serie tekturowych przystawek do istniejącej już na rynku konsoli Switch, wprawiło co niektóre głowy w lekką konsternacje. Pomysł połączenia elementów papierowych z elektroniką nie tylko rewelacyjnie wzbogacił możliwości urządzenia ale okazał się również niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem a dodatkowo zupełnie nowym doznaniem. Użytkownicy otrzymali zestawy do samodzielnego składa takie jak wędki, kierownice od motocykla, pianino i wiele innych. Pamiętam że pomysłowość omawianego produktu nie tylko zaskakiwała ale i inspirowała do realizacji równie niebanalnych rozwiązań z płyty papierowej.
Inspiracje mogą być doskonałym bodźcem do rozwoju własnych idei lub przynajmniej motywatorem by spojrzeć na nie w nieco inny sposób. Wspomniane Labo wywarło na mnie niesamowite wrażenie i pozwoliło znacznie odświeżyć myślenie na temat możliwości wykorzystania płyty papierowej o strukturze plastra miodu. Natychmiast w głowie pojawiły się pomysły zaadaptowania materiału do nietypowej formy na przykład jako zabawkowy ekologiczny domek do samodzielnego złożenia. Co ciekawe właśnie ten produkt posłużył jako model dydaktyczny, w zajęciach z architektury dla młodszych klas szkoły podstawowej które odbyły się w lokalnej bibliotece. Informację przekazała mi moja córka która w zajęciach prała udział a więc koło zatoczyło się bardzo zabawnie.
Projekty pozwalające na nieco większą swobodę realizacji pozostawiają zwykle spory margines wniosków i przemyśleń do wykorzystania w następnej realizacji. Nie inaczej było w okolicy lata 2018r kiedy to pojawiła się możliwość przygotowania niebanalnego pomysłu z płyty papierowej, dla województwa lubuskiego które pragnęło zagospodarować swoją strefę na jednym z większych festiwali muzycznych w Polsce.
Czasu było niewiele więc należało działać szybko, burza mózgów i stanowcze działania sprawiły że na prowadzenie wysunęły się dwa bardzo ciekawe pomysły. Manual Social Hub bo taką nazwę roboczą otrzymał pierwszy z nich miał być czymś w rodzaju komunikatora który pozwalał by za pomocą tabliczek z emocjami manifestować opinie lub przekazywać informacje. Pomysł okazał się jednak w danym monecie nazbyt skomplikowany w realizacji dlatego to druga opcja doczekała się realizacji a pierwszy projekt czeka na swój czas.
Gitary z płyty papierowej, brzmi nieco abstrakcyjnie ale sprawdza się rewelacyjnie i w żadnym razie nie służą do grania. Drugi z omawianych pomysłów był znacznie prostszy, polegał na wycięciu dużej ilości szablonów kształtem przypominającym ukulele które uczestnicy mogli by pomalować, ozdobić i wyrazić w ten sposób siebie. Pomysł został bardzo ciepło przyjęty przez odbiorców i pomimo sporej masy zebranych ludzi dostrzegalny w swojej wyjątkowej nie rzadko wielobarwnej formie.
Projekty tego typu pozwalają się oderwać od wspomnianych na początku tekstu schematów, rzucić nowe światło na stare rozwiązania albo przeskoczyć barierę której w czasie standardowej pracy najzwyczajniej przeskakiwać nie potrzeba, godząc się na pozostanie w tyle. Ponieważ zwykle omijanie tematów trudnych i pozostawanie w strefie komfortu jest sposobem na zwolnienie rozwoju, czyli potęgowanie zjawiska którego powinno się unikać.
Płyta papierowa znajduje się obecnie w bardzo dogodnym momencie ponieważ sposoby jej zastosowania są nadal w strefie silnego rozwoju, który potrafi zaskoczyć. Może być to zupełnie nowy produkt ale i nowa wcześniej niespotykana zabezpieczenia czy opakowania produktu. Podobna sytuacja następuje w odniesieniu do rdzenia papierowego który w wielu branżach jest zwyczajnie nieznany. Warto więc poszukiwać i brać przykład z tych którzy mimo potknięć nadal brną ku nowym kierunkom rozwoju.